4. deklination (u)

Urie. u-stammer

Bemærk, at u-stammernes genitiv og dativ singularis i de fleste sprog overvejende dannes proterodynamisk: *‑eu̯-s, *-eu̯-ei̯, sjældnere *-u̯-ós, *-u̯-éi̯. Det samme gælder i i-stammerne: *‑ei̯-s, *ei̯-ei̯, snarere end *‑i̯-ós, *i̯-éi̯.

Singularis

Urie.Førklassisk latinKl. latin
Nom. *-u-s-us
Akk. *-u-m-um
Vok. *-eu̯
Nom./akk. n. *-u-u/-ū
Gen. *-eu̯-sSENATVOS
SENATOVS
senātī (Plautus)
-uis; -ī; ‑ūs; (-ū)
Abl. *-ūdMAGISTRATVD; CASTVD
Instr. *-u-h1
Dat. *-eu̯-ei̯quaestū et cultū (Plautus)
SENATVEI
-ūī, -ū
Lok. *-eu-i; *‑ēudiū

Nom./akk.n. ‑u (?)

  • I følge Priscian var endelsen lang; således cornū n. ‘horn’, gelū n. ‘frost’, men dette er usikkert.

Gen.sg. ‑uis, ‑ī, ‑ūs

  • Indskr. ‑OVS, klassisk ‑ūs er lydret af urie. *‑eu̯-s
  • Indskr. ‑VOS (SCdB 186 f.v.t.); analogi fra 3. deklination, dvs. ‑u‑ + ‑os (jf. gamle former som DIOVOS; NOMINVS; CAESARVS). Således også ‑uis, blot med den senere endelse
  • er analogi med 2. deklination (pga. nom. og akk. ‑us ‑um
  • -ū forekommer kun hos grammatikerne.

Ablativ singularis ‑ū

Dativ singularis ‑ū, ‑ūī

  • Urie. *‑eu̯-ei̯ > *-ou̯ei̯ > *-uu̯ei̯ > -uī. De andre italiske sprog peger dog på *‑ū, og Meiser antager, at -uī er analogisk med  i-stammernes .
  • er hyppigt forekommende i oldlatin, feks. Plautus quaestū et cultū ‘til indtægt og arbejde’, som vel er 2. supinumsformer. Vine mener denne for er analogisk medi-stammernes
  • ses i umbr. trifo < *tribou ‘tribuī’; nævnes ikke af Weiss.

Lokativ singularis ‑ū

  • Kun i diū ‘om dagen’, hvoraf analogisk  noctū ‘om natten’.

Pluralis

Urie.Førklassisk latinKlassisk latin
Nom. *-eu̯-es-ūs
Akk. *-u-ns-ūs
Nom./akk.. *-uh2
*‑eu̯-h2
*‑u̯-ə2 ?
-ua
Gen. *-u̯-om-uom; ‑um -uum
Dat./Abl. *-u-bʰ(i)os-ibus 

Nominativ pluralis ‑ūs

  • Lydret iflg Weiss: *‑eu̯es > *‑ou̯es> *‑ūs. Meiser tvivler dog, da der ikke synes at være et sikkert grundlag for endestavelsessynkope. Weiss sammenligner med *i̯eu̯esto‑ >  iūstus, men her er der tale om synkope i indre stavelse.  Meiser foreslår derfor analogi med feks. i- stammerne, hvor nom. plur. på ‑īs er dannet i analogi med akk. pl. ‑īs < *ih2ns.

Akkusativ pluralis ‑ūs

  • Lydret.

Nominativ/akkusativ neutrum pluralis

  • Der er uenighed om det konkrete ophav til denne endelse. Vi venter *‑ū > ‑uh2. Meiser foreslår, at denne endelse måske havde en sandhivariant *‑u̯ə2, eller at endelsen er analogisk med konsonantstammerne, dvs. den er dannet som stammen + -a.

Dativ/ablativ pluralis

  • -ubus, som i artubus (Lukrets), partubus (Horats) er en kunstform.